Asociatia Veganilor din Romania a participat in aceasta seara pentru prima data la un eveniment de tip Earthlings Experience. Ne-am alaturat initiativei oamenilor frumosi din spatele “Vegan in Romania”, dar si a altor activisti din domeniu in cadrul acestui experiment social. Desi cunosteam foarte bine acest tip de activitate, am fost placut surprinsi de impactul general avut asupra trecatorilor, de curiozitatea acestora, dar si de dorinta de schimbare.

Majoritatea celor cu care am interactionat au fost deschisi catre dialog si primirea de noi informatii. In acelasi timp, am simtit pe pielea noastra devotamentul pe care il au activistii si efortul pe care acestia il depun, intr-un mod altruist, in scopul constientizarii sociale a unor aspecte de o simplitate inimaginabila. De cele mai multe ori, cei care militeaza pentru drepturile animalelor sunt oameni simpli, deosebit de devotati, care aloca din timpul si resursele personale pentru a fi vocea necuvantatoarelor.

Dorim sa dam curs tuturor invitatiilor viitoare si le multumim pe aceasta cale activistilor din intreaga tara, carora le transmitem cu deosebita stima #respect. Viziunea Asociatiei Veganilor din Romania este ca familia veganilor din tara noastra sa fie din ce in ce mai unita in aceasta directie comuna.

#TogetherWeCan